Παίζω και ΔιαβάΖΩ!

Χάδι της άνοιξης, αγγέλων γιορτή, κάθε φορά που βιβλίο αγγίζει παιδική ψυχή!

Ως παιδαγωγός αλλά και ως πιστή βιβλιόφιλη θεωρούσα πάντοτε υποχρέωση και ύψιστη πρόκληση να αφυπνίσω στις καρδιές των μαθητών μου το ενδιαφέρον για το διάβασμα. Πρωταρχικός στόχος αποτελεί η δημιουργία των κατάλληλων προϋποθέσεων ώστε τα παιδιά αφού εξοικειωθούν με το μαγικό κόσμο των βιβλίων να τα αγαπήσουν και στη συνέχεια να αποκτήσουν μια γόνιμη και σταθερή σχέση μαζί τους.Έχοντας ως γνώμονα αυτή την αρχή, προσπαθούσα να εμφυτεύσω στα παιδιά την πεποίθηση ότι εκτός από γνώσεις στα βιβλία συναντά κανείς συντροφικότητα,παρηγοριά και στήριξη σε δύσκολες στιγμές, ελπίδα και συμβουλές για μια φωτεινότερη προοπτική στη ζωή του. Εδώ έγκειται η αναγκαιότητα της ώρας της Φιλαναγνωσίας και γενικότερα η προβολή του βιβλίου στη σχολική τάξη. Από το 2011 αναλαμβάνουμε ή συμμετέχουμε σε καινοτόμα προγράμματα τα οποία φροντίζουμε να σχετίζονται και να υλοποιούνται υπό το πρίσμα της Φιλαναγνωσίας.

Έχοντας μια γόνιμη και δημιουργική συνεργασία με τις συναδέλφους , το πρόγραμμα της Φιλαναγνωσίας  έγινε το αγαπημένο όλων, μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών! Και συνεχίζουμε …

Κατερίνα Μανώλη

Επισκέψεις Συγγραφέων στο Σχολείο

vagelis_iliopoulos

Είχαμε την τύχη και την τιμή να επισκεφτούν το σχολείο μας μετά από πρόσκληση, για την παρουσίαση των βιβλίων τους, οι συγγραφείς: Βαγγέλης Ηλιόπουλος, Φραντζέσκα Αλεξοπούλου Πετράκη, Άγγελος Αγγέλου, Βασίλης Κουτσιαρής, Ιωάννα Μπαμπέτα, Άννα Κοντολέων, Μάνος και Άννα Κοντολέων, Κέλλυ Ματαθία Κόβο, Ελένη Γεωργοστάθη, Έλενα Αρτζανίδου, Γιώτα Αλεξάνδρου, Αργυρώ Πιπίνη,Τζένη Κουτσοδημητροπούλου, Σοφία Μαντουβάλου, Λίλη Λαμπρέλλη, Μαρία Ρουσάκη, Αλεξάνδρα Μητσιάλη, Μάκης Τσίτας.

Στις 27 Απριλίου 2023 ήρθε στο σχολείο μας, η Κούλα Πανάγου, υπεύθυνη εκπαιδευτικών προγραμμάτων του δικτύου για τα δικαιώματα των
Πρόκειται για ένα καταπληκτικό βιβλίο από την Κορέα, που πραγματεύεται τον βιολογικό χρόνο, τη σχέση γονιών παιδιών, τη φροντίδα και
Τα μετρήσαμε, τα χαϊδέψαμε, τα δείξαμε στους φίλους μας, παίξαμε μ αυτά, καμαρώσαμε που έχουμε τόοοοοσα βιβλία! Τα βιβλία μεταμορφώθηκαν
Από το σχετικό άρθρο του ELNIPLEX Το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (ΙΒΒΥ) – Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου, είναι ο επίσημος