Μια εβδομάδα του Μαρτίου πέρασε γεμάτη βιβλία που παρουσίασαν μαμαδες μαζί με τα παιδιά- τιμώμενους βιβλιοφάγους. Η Χαρά, μαμά του Χ. διάβασε την οδό της νοστιμιάς Εκδόσεις Φουρφούρι και ο Χ. φόρεσε τη στολή του σεφ και μαζί έφτιαξαν μπισκοτα με φυστικοβούτυρο από συνταγή του βιβλίου. Η μυρωδιά πλημμύρισε το σχολείο μας και τις καρδιές των παιδιών μας.

Η Αλεξάνδρα μαμά του Δ., και άλλων δύο αγαπημένων μου παιδιών, παρουσίασαν το Μην περάσεις τη γραμμή, εκδόσεις Μικρή Σελήνη. Αφού το διάβασαν, παίξαμε με τους χαρακτήρες που η Αλεξάνδρα φρόντισε να φέρει και τελικά αποδειχτήκαμε ανυπακουοι και περάσαμε τη γραμμή πολλές φορές!!!

Η Μαρίνα Παπαδάκη, διάβασε τη βαλίτσα, Εκδόσεις Διόπτρα και μαζί με την Αρ. έπαιξαν κουκλοθέατρο την ιστορία!

Γιατί στο σχολείο μας, δίνουμε χώρο και χρόνο στα βιβλία και παίζουμε μ αυτά κάθε μέρα!